افزودن محتوا...

استفاده از آجر در معماری نوین

اگر قصد خانه سازی یا بازسازی منزل خود را دارید، باید بگوییم که پیشنهادی جدید و مدرن برایتان داریم، بله استفاده از آجر در معماری نوین که یکی از موضوعات بسیار پرکاربرد است. مصالح جدید دارای تنوع زیادی هستند که در بین آن ها آجر از محبوب ترین هاست.


تاریخچه ای از آجر
آجر از قرون وسطی به عنوان مصالح ساختمانی شناخته و دوست داشته شده است. اکنون مصالح ساختمانی جنبه مدرن خود را نشان می دهد: به لطف فرایندهای جدید تولید ، اشکال مختلف بیان گر امکان پذیر بودن این موضوع است. پر واضح است که آجر یکی از عمده ترین مصالح ساختمانی در امر ساخت و ساز ویلا، ساختمان و هر نوع سازه ساختمانی است. در واقع یکی از بهترین گزینه ها برای دکوراسیون های داخلی و نمای هر سازه ای است و در تغییر دکوراسیون نیز همیشه در صدر اولویت انتخاب بوده و هست.


نقش آجر در طراحی سبک های گوناگون
به جرات می توان گفت که شاید هیچ متریالی به جز آجر نتواند زمین، بو و رنگ خاک را برای ما متصور نماید. این تنها مصالحی است که در گوشه و کنار تمام دکوراسیون ها و طراحی های سنتی به وفور قابل رویت و استفاده است. علاوه بر طراحی سنتی امروزه آجر نه تنها هنوز بازار گرم خود را در نقش آفرینی در طراحی ها و دکوراسیون ها نباخته است، بلکه امروزه در طراحی های نوین از انواع و اقسام آجر ها برای پیاده نمودن طراح های مدرن و شیک و لاکچری استفاده می نمایند. نقش آجر به هیچ وجه کمرنگ نشده است، بلکه در طرح ها و قالب های جدیدتری در نمای بیرونی و داخلی سازه های ساختمانی جلوه می نماید.


تاریخچه استفاده از آجر در معماری ساختمان
از دیر باز آجر به عنوان یکی از عمده ترین مصالح به کار رفته در ساخت و ساز بنا ها بوده است؛ به طوری که نقش آجر در تمام ابنیه ها و سازه های باستانی به صورت کاملا مشهود و محسوس پدیدار است. بنابراین استفاده از آجر قدمتی تاریخی و باستانی دارد؛ نمونه های بسیار زیبایی به کار گیری آجر در معماری های عهد باستان عظمت و شکوه تمدن هر ملتی را تعریف می کند. استفاده از آجر در طاق و گنبد های دوران ساسانیان نشان می دهد که آجر در صنعت ساختمان سازی ایران از عصری کهن در ایران نشات گرفته است.


خاصیت آجر در معماری به صورت کلی
    ابعاد آجرها به گونه ایی است که به راحتی در یکدیگر قفل و بست می شوند
    کیفیت های مهندسی از جمله اتصال دو دیوار به یکدیگر را بالا می برد
    کارایی منحصر به فرد آجر
    فراوانی کارایی آجر در هر زمینه ایی مثل ساخت بنا های اصلی و سفت کاری ها و یا نمای رویی و نازک کاری های ساختمان
    راحتی و سهولت استفاده از آن در دیوار چینی و موارد مشابه
    عایق در برابر گرما
    هویت بخشیدن به بنا
    استحکام بخشیدن بنا


انواع آجر در معماری
    آجر فشاری
    آجر سفالی
    آجر قزاقی
    آجر لعابی
    آجر نسوز
    آجر سیمانی
    آجر ماسه آهکی
    نقش آجر در معماری سنتی


همان گونه که اشاره شد آجر در جای جای معماری های سنتی نقش ویژه ای را ایفا می کند. اولین آجری که در گذشته استفاده می شد آجری به نام جوش بوده که بعد از آن قدمت آجر به همان آجر های فشاری بر می گردد. در همین بین آجر های قزاقی که با ورود قزاقی ها به ایران رواج گرفت، مهم ترین نوع آجرهای سنتی در ایران محسوب می شد، که در طی زمان این آجر ها به رنگ ها، طرح ها و اندازه های گوناگون در سازه ها و بنا ها مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن آجرهای سوراخ دار از جمله لفتون و آجر سفال پدید آمد که تا کنون مورد استفاده در ساختمان ها می باشند، که برای سفت کاری و نازک کاری مورد استفاده هستند.


    نقش آجر در معماری های مدرن امروزی
آنچه امروزه در معماری های مدرن باب گردیده و جلوه های بسیار زیبایی به نماها و سازه ها می بخشد، ترکیب و ادغام چوب، شیشه و انواع آجرها در طراحی و دکوراسیون های داخلی و بیرونی ساختمان هاست، که تلفیق همه آن ها با موارد مشابه یک معماری نوین و بدیع را تعریف می نماید.


ماهیت آجر نما
خالی از لطف نیست بگوییم آجرهایی که در طراحی نما به کار می روند از مجموعه آجر نماها می باشند. این آجرنماها که اصولا به صورت پلاک در ابعاد و رنگ های مختلف تولید و عرضه می شوند، استقامت و استحکام بسیار بالایی در نمای بیرونی سازه ها در برابر عوامل طبیعی و غیره دارند.


کاربرد آجر نما ها در معماری نوین
یکی از انواع این آجرنماها آجر نسوز هستند که طرفدارن بی شماری در طراحی نماها دارند. یکی از عمده ترین دلایل آن این است که این نوع از آجرها از خاک های نسوز ساخته می شوند که این امر استقامت بسیار بالای آن را در برابر عوامل طبیعی حفظ می کند. از جمله ویژگی این آجر ها این موارد را می توان معرفی نمود.
    مقاوم در برابر آتش
    مقاوم در برابر رطوبت
    مقاوم در برابر طوفان
    مقاوم در برابر زلزله
    مقاوم در برابر ضربه
    سبک بودن
    قابل اجرا بودن در ساختمان های مرتفع
    عایق سرما و گرما و صدا بودن
یکی دیگر از آجرهای رایج پر طرفدار در طراحی ساختمان آجرهای نسوز کرکره ای است که به رنگ های شاموتي، قرمز، سفید، مشکی و قهوه ایی جلوه زیبای به نمای ساختمان های مدرن امروزی می بخشد و در معماری مدرن کاربرد فراوان دارد آجر نمای نسوز علاوه بر استقامت جلوه های بسیار زیبا و چشم نوازی را به ساختمان های امروزی می بخشد. که آجر نسوز نما به انواع زیر نیز تقسیم بندی می شود.
    آجر نسوز نما کروم
    آجر نسوز آلومینیومی
    آجر نسوز نما قلیایی
    آجر نسوز نمای سیلیسی


کاربرد آجر در معماری مدرن در طراحی دکوراسیون
همان گونه که پیش تر گفته شد آجر آیینه تمام نمای معماری ایرانی است که دیگر کشورها نیز در معماری خود را از معماری ایرانی الهام گرفته و از آجر برای دکوراسیون های سنتی و ایجاد فضاها و نماهای گرم استفاده نموده اند. به جرات می توان گفت که کاربرد آجر یا آجرنما در همه انوع آن در تمامی یک ساختمان مورد استفاده دارد. شما در دکوراسیون یک خانه در گوشه گوشه آن می توانید از آجر کاری های ظریف و بدیع استفاده کنید. کف اتاق ها و را پله ها در نمای دیوارها و آشپزخانه و اپن آن و هر جایی که بخواهید یک نمای سنتی اما مدرن ایجاد نمایید می توانید از این آجر ها استفاده لازم را ببرید.
چنانچه که امروزه در اغلب رستوران ها و هتل ها و کافه ها از آجرنما بخصوص آجرنمای انگلیسی در دکوارسیون خود کمک می گیرند و زیبا ترین جلوه های بصری را ایجاد می نمایند.

 

178
اشتراک گذاری:
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade