افزودن محتوا...

 استفاده از آجرنما در هنر و معماری

 استفاده از آجرنما در هنر و معماری
مصالح مختلفی در ساختمان ‌سازی و نمای ساختمان به کار برده می‌ شود، که یکی از آن‌ ها استفاده از آجرنما در هنر و معماری ساختمان است. در این مبحث شما را با آجرنما در معماری ساختمان آشنا می ‌کنیم و اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار می ‌دهیم، با ما همراه باشید.

امروزه از آجر برای طراحی ساختمان استفاده می ‌کنند، زیرا آجر دارای قیمت مناسب نسبت به سنگ و دارای مقاومت بسیار بالا از لحاظ عایق حرارتی می ‌باشد. استفاده از آجر در نمای ساختمان از نظر معماری سنتی همخوانی بسیاری با آن دارد و یکی از پرطرفدارترین مصالح در ایران محسوب می‌ شود. آجر دارای نمونه ‌های مختلفی است که با توجه به ظاهر و مواد به کار رفته در آن متفاوت هستند، الگوی قرار گرفتن آجر در نمای ساختمان یکی از شاخصه‌ های مهم آن می‌ باشد. قرار گرفتن آجرنما با الگو و هنر خاصی انجام می‌ شود که از قرار گرفتن آن‌ها در کنار هم جلوه ‌ای زیبا به معماری ساختمان می ‌دهد.
انواع سبک ‌ها و الگوها در معماری ساختمان با آجرنما
آجر چینی طرح استاندارد یا راسته
یکی از متداول ترین نوع آجر چینی در نمای ساختمان می ‌باشد و آجرها را افقی به وسیله بندکشی ‌های مناسب در کنار یکدیگر قرار می ‌دهند. در ردیف بعدی که می‌ خواهند آجر را بر روی نصف ردیف پایین بگذارند، در اینجا نباید بندهای عمودی بر روی یکدیگر قرار بگیرند.
آجر چینی کلاسیک یا تکنو
یکی از روش ‌های نمای ساختمان با آجر می ‌باشد، که آجر را به صورت افقی به وسیله بندکشی با تناسب خاص در کنار یکدیگر قرار می ‌دهند و آجرهای عمودی در رج‌ های مختلفی به درستی بر روی هم قرار می ‌گیرند.
آجر چینی طرح طولی و عرضی
در نمای معماری ساختمان از این نوع سبک نما در ساختمان به کار می ‌رود و آجرها به صورت طولی و عرضی و یا اینکه افقی و عمودی کنار هم قرار می‌‌گیرند. بین این آجر‌ها از بندکشی ‌های مناسب استفاده می ‌کنند که این نوع نمای آجر جلوه ‌ای دیگر به معماری ساختمان می‌ دهد.
آجر چینی طرح بیرون
یکی دیگر از نما با آجری به این شکل هست که آجرها جلو و عقب قرار گرفته و یک حالت برجسته به نمای ساختمان می‌ دهد. این نوع آجرنما حالت چند بعدی به معماری نمای ساختمان می ‌دهد. 
آجر چینی طرح زیگزاکی
در این شیوه از آجرنمای ساختمان، آجرها به گونه‌ ای در کنار هم قرار می ‌گیرند که به شکل زیگزاگی کنار هم می نشینند.
آجر چینی طرح کرکره ‌ای در نما
از آجرهای کرکره ‌ای در این نوع نما به کار می ‌رود و آجرها طوری ساخته می‌ شوند، که میزان عرض نسبت به طول بسیار کم ‌باشد. چینش این آجرنماها به دو شکل صورت می‌ گیرد، یکی اینکه آجرها در کنار یکدیگر به وسیله بندکشی و یا بدون بندکشی انجام می‌ شود. در روش بعدی آجرها فاصله دار و جلو و عقب قرار گرفته می ‌شود.
آجرچینی طرح مشبک
یکی از روش‌ های سنتی آجر چینی در معماری ایرانی است، که نمای زیبایی به ساختمان می‌ دهد و بسیار در این سبک از معماری به کار می ‌رود. در این روش آجرها در فاصله ‌های مشخصی از هم قرار دارند و نمای آجر را یکنواخت نمی ‌کند، و موجب زیبایی در دید و سایه اندازی شکیل در این سبک از آجرنما می ‌شود.
آجرچینی موج دار یا پارامتریک
یکی از مدرن ترین سبک از آجرنما می‌باشد، که از الگویی به کار می‌ رود که آجر‌ها بر روی هم قرار گرفته می ‌شود و مانند موج آجرها در کنار هم قرار می ‌گیرند. برای موج دار کردن این روش آجر را سوراخ کرده و از میله رد می‌ کنند و بعد به آن شکل‌های مختلفی می ‌دهند.
جایگاه آجر در معماری مدرن
به کاربردن آجر به همراه چوب و شیشه در معماری مدرن جلوه ‌ای زیبا به ساختمان می‌ دهد. آجرهای نما در اندازه و رنگ‌ های مختلفی هستند، این آجرها که استحکام بسیاری دارند، برای نمای خارجی ساختمان کاربرد مناسبی دارد، و این آجرها در مقابل هر نوع عواملی چون سرما و گرما و یخ زدگی آسیبی به آن‌ ها وارد نمی ‌شود. در نمای مدرن با آجرنما از روش ‌های ساده و یکنواخت استفاده می‌ کنند و بیشتر از مواد زیست محیطی در آن به کاربرده می ‌شود. هزینه استفاده از آجر نسبت به سایر مصالح ساختمانی کمتر و بسیار مناسب و مقرون به صرفه می ‌باشد.

 

109
اشتراک گذاری:
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade