افزودن محتوا...

کاربرد آجرنسوز در ساختمان ها

تعریف آجرنسوز

به تمام محصولاتی که به منظور استفاده در دمای بالا طراحی و ساخته می‌شوند محصولات دیرگذار و یا در اصطلاح  نسوز گفته می‌شود.

 این محصولات را بر اساس ویژگی‌های گوناگونی همچون دمای کاری، نوع مواد اولیه، شکل ظاهری، چگالی و ... تقسیم بندی می‌کنند. 

بر اساس تقسیم بندی انجام شده از روی شکل ظاهری، آجرنسوز یکی از دسته‌های پرکاربرد محصولات دیرگداز هستند که در صنایع مختلفی همچون کوره‌های ذوب آهن و فولاد، کوره‌های فرآیند سیمان، بعضی از کوره‌های صنعت پتروشیمی و ... کاربرد فراوانی دارند. 

محصولات آجر نسوز از مواد اولیه‌ی عموما معدنی و گاهی سنتزی( مصنوعی) و با روش‌های گوناگونی همچون پرس یک‌طرفه و دو‌طرفه، قالب‌گیری دستی از گل و ... ساخته می‌شوند.

  

 آجرنسوز


بطور مثال می توان به یکی از مرغوب ترین و مقاوم ترین محصولات در صنعت نسوز ( آجر شاموتی ) اشاره کرد.

مواد اولیه مورد استفاده در تولید آجرنسوز نمای شاموتی دارای درصد بالایی از اکسید آلومینیوم و همچنین سیلیس می باشد و همچنین درصد ناچیز اکسیدهای فلزی و عناصر قلیایی در آجرهای شاموتی باعث کیفیت منحصر به فرد این محصول می شود.

از ویژگی های آجرهای نسوز نمای شاموتی  استحکام فشاری بالا، مقاومت در برابر باران های اسیدی ،مقاومت بسیار بالا در برابرخوردگی ، سایش  ، نوسانات دمایی محیط و عدم شوره زدگی  می باشد.

 این خواص باعث شده به عنوان پرمصرف‌ترین مصالح در صنعت  ساختمان محسوب گردد . 

زیبایی و الگوی حاصل از چیدمان آجر موجب شده به عنوان پوششی مقاوم  و عایق گونه در  نمای داخل و خارج ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد .

امروزه به منظور حفظ و ماندگاری بناهای مهم و خاص در برابر سایش و یخبندان‌ و قابلیت مصرف در تمامی شرایط اقلیمی از آجرنسوز استفاده می‌شود  که دارای تنوع در رنگ، زیبایی و استحکام فوق‌العاده هستند.

 

 

استفاده از آجرنسوز در ساختمان

امروزه از آجرهای نسوز نما به علت تنوع بالا در طرح، رنگ و ابعاد، در دکوراسیون داخلی و معماری نمای بیرونی ساختمان ها استفاده می شود.

متاسفانه در بازار شاهد عرضه محصولات نامرغوبی تحت عنوان آجر نسوز هستیم  که  علی رقم  داشتن شباهت ظاهری  دارای مشخصات فنی آجرهای نسوز نمی باشند .

از معایب این محصول تغییر رنگ ،  تغییر شکل ظاهری و شوره زدگی می باشد .

به طور مثال می توان از آجرهای نسوز تحت عنوان رندوم انگلیسی یا آمریکایی نام برد:

عمدتاً روش تولید آجرنسوز (آجرهای رندوم-آجرهای رندم) در برخی از کارخانه ها به این صورت است که بدلیل نوسان حرارت  در مقاطع مختلف کوره ، محصول با اختلاف رنگ شدید به عمل می آید که دارای معایب فنی از قبیل تلورانس ابعادی  ، عدم پخت کامل آجرهای رنگ روشن ، تابیدگی آجرهای رنگ تیره و شاهد ریزش در لبه های آجر می باشیم ، ولی متأسفانه به دلیل عدم نظارت بر تولید این محصولات ، شاهد فروش عمده آن در بازار با قیمت های بالا و عدم رضایت مشتری پس از نصب آن هستیم .

2511
اشتراک گذاری:
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade