آنچه در این مقاله می‌خوانید
  آجر نسوز چیست و انواع کاربرد آن

  آجر نسوز چیست و انواع کاربرد آن

  آجر نسوز سهیل

  آجر نسوز نما چیست؟

  یکی از انواع محبوب سبک‌های نماسازی ساختمان، مربوط به نمای آجری است که امروزه به واسطه آجر نسوز اجرا می‌شود؛ این نوع آجر با استفاده از ترکیب سیلیس و آلومینیوم ساخته می‌‌شود. مسئله بسیار مهمی که در رابطه با ساختار آجر نسوز مورد بحث قرار می‌گیرد، مربوط به تراکم بالا و انسجام بسیاری است که ذرات سازنده این آجر دارا هستند. همین موضوع خود سبب شده تا  ویژگی‌های به خصوصی به این نوع آجر نسبت داده شود.

  در مورد درجه تولید آجر مورد بحث باید گفت که در دمای 1500 درجه پخته می‌شود. از این رو با تنظیم میزان حرارت کوره، می‌توان طیف رنگی مختلفی را برای آجر‌های نسوز مطرح نمود. به همین سبب افراد می‌توانند متناسب با نوع کاربردی که دارند، رنگ مناسبی را انتخاب کنند‌.

   

  انواع آجر نسوز

  آجر نسوز نما هم مانند بسیاری از سازه‌ها دارای انواع مختلفی به واسطه فاکتورهای متفاوت است. این انواع با توجه به مواد تشکیل دهنده در دسته‌های مختلفی مطرح می‌شود که هر کدام کاربردهای متناسب با ویژگی‌های به خصوص خود را دارا هستند. از طرفی هم باید افزود که طیف رنگی مختلفی که برای آجرهای نسوز مطرح می‌شود، خود عاملی برای تفکیک انواع این آجرها خواهد بود. حتی در مواردی نوع کاربرد را به عنوان فاکتور تقسیم بندی انواع آجر نسوز مطرح می‌کنند. از این رو اگر بخواهیم این انواع را در قالب ماده اولیه مورد بررسی قرار دهیم، باید چنین گفت که این تقسیم بندی شامل مواردی است که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته شده است:

   

  -آجر نسوز قلیایی به عنوان یکی از انواع آجرهای نسوز، به وسیله ترکیب موادی چون اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید ساخته می‌شود و بیشترین کاربرد را برای ساخت کوره‌های مختلف فلز و شیشه دارد.

   

  -آجر نسوز آلومینیومی هم نمونه دیگر از انواع آجرهای نسوز بوده که به سبب مقاومت حرارتی بالایی که دارد، در کوره‌های ذوب آهن و شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

   

  -آجر نسوز سیلیسی که از خاک سیلیس تهیه می‌شود، نوع دیگری است که مانند انواع قبلی، برای پوشش داخلی کوره‌ها، گزینه بسیار مناسبی است.

   

  -گونه دیگری از این آجرها وجود دارد که تحت عنوان آجر نسوز ویژه معرفی می‌شود. این نوع از فلزات واسطه تهیه شده‌ و دارای خصوصیاتی است که آن‌ را برای کاربرد صعنتی، به گزینه مناسبی بدل ساخته است.

   

  جدا از این موارد، فاکتور رنگ هم از جمله پارامترهایی است که تاثیر به خصوصی در تعریف انواع این آجرها دارد. به طوری که انواع رنگ‌ها را می‌توان به آجرهای نسوز نسبت داد. البته باید افزود که این فاکتور عموما برای کاربرد نماسازی ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل تنوع بالایی برای ایجاد نماهای مدرن به واسطه آجر نسوز فراهم آورده می‌شود. رایج‌ترین رنگ‌هایی که به آجر نسوز نما نسبت داده می‌شود، مربوط به مواردی چون طیف رنگی قرمز روشن تا قرمز تیره و جیگری، آجر نسوز قهوه‌ای، آجر مشکی و خاکستری نسوز، طیف رنگی کرم، خردلی، پرتقالی و طلایی می‌شود‌.

   

  ویژگی‌ها و کاربرد آجر نسوز نما

  همانطر که پیش‌تر گفته شد، آجر نسوز از تراکم بالایی برخوردار است که می‌تواند به واسطه این تراکم مقاومت به مراتب بیشتری داشته باشد. از این رو یکی از مهم‌ترین خصوصیات و ویژگی‌هایی که به آجر نسوز نما نسبت داده می‌شود، مربوط به مقاومت هر چه بیشتر نما با استفاده از آجر نسوز است. این بحث مقاومت به لحاظ  مختلفی قابل بررسی خواهد بود. مقاومت در برابر شرایط آب‌ و هوایی مختلف از جمله مهم‌ترین این ویژگی‌هاست که به عنوان عاملی برای کاربرد گسترده آجر نسوز در شهرهای مختلف مطرح می‌شود.

  از دیگر فاکتورهای مقاومتی، می‌توان به مقاومت آجرهای نسوز در دمای بالا اشاره کرد. این میزان مقاومت خود سبب شده تا از آجر نسوز، در کاربردهای صنعتی بهره گرفته شود. از این رو به منظور ساخت کوره‌های صنعتی از این آجرها بهره گرفته می‌شود. از طرفی هم همانطور که در بحث انواع آجر نسوز مطرح شد، این آجرها دارای طیف رنگی مختلفی هستند که جلوه‌های متفاوتی را می‌توانند برای یک نما به همراه داشته باشند.

  به طور کلی اگر بخواهیم انواع کاربرد آجر نسوز را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان مواردی که در ادامه ذکر شده را مطرح کنیم:

  -نمای خارجی ساختمان

  -نمای داخلی ساختمان

  -پوشش‌های ساختمانی

  -ساخت باربیکیو با آجر نسوز

  -ساخت شومینه با آجر نسوز

  -ساخت کوره با آجر نسوز

  -ساخت کوره‌های صنعتی

  -ساخت دیواره‌های آتش بند

  هر یک از موارد ذکر شده در روند تعریف کاربرد آجر نسوز، به سبب خصوصیات و ویژگی‌های به خصوصی این آجر، مطرح می‌شوند؛ که باید گفت مهم‌ترین فاکتور که در روند تعریف کاربردهای مذکور موثر واقع شده، مربوط به مسئله مقاومت حرارتی آن است.

  از این رو باید گفت که آجر نسوز با توجه به خصوصیات متنوعی که دارد، می‌تواند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. این در حالی است که بسیاری از افراد بر این باور هستند که آجر نسوز تنها در کاربرد نمای ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ با این حال، صنایع مختلفی وجود دارند که به واسطه آجر نسوز فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

   

  تمامی آنچه تا کنون در رابطه با چیستی آجر نسوز نما، انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای این محصول گفته شد، سبب شده تا امروزه استفاده از این نوع آجرها به طور گسترده‌ای رواج پیدا کند. به همین سبب آشنایی و شناخت انواع و ویژگی‌های این آجرها، می‌تواند به شما در روند گزینش درست و مناسب کمک کند.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر