افزودن محتوا...

ابعاد و رنگ بندی آجر نسوز

ماهیت آجر نسوز 
آجر نسوز نوعی آجر است که از خاک چینی و نسوز تشکیل شده و دارای ساختاری مولکولی و ظریف می باشد.  شیوه تولید این نوع آجرها به این شکل است که ابتدا سنگ ها را آسیاب کرده و بعد آن ها به خاکی نرم تبدیل می کنند. سپس 3 روز در کوره با دمای 1270 درجه سانتیگراد پخته می شوند و آماده مصرف ساختمانی قرار میگیرد.
آجرهای نسوز دارای ابعاد و سایزهای مختلف هستند، که رایج ترین آن ها سایز 30 در 7، سایز 10 در 21 و سایز 24 در 5/5 می باشد. 
متریال های تشکیل دهنده آجر نسوز 
از جمله مواد اولیه جهت ساخت آجر نسوز، خاک نسوز است و به طور کلی این نوع خاک از خاک های رس موجود در معادن کشور یافت می شوند؛ چرا که دارای مرغوبیت بسیار بالایی هستند. در واقع مواد پایه آجرهای نسوز کانی های معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی می باشند که نسوز هستند و مقاومت بسیار بالایی را دارند. به مواد اولیه آجر نسوز که از مواد نسوز تشکیل یافته اند؛ اغلب مواد سرامیکی و غیر فلزی گفته می شوند که در درجه های بالای حرارتی پایدار و مقاوم هستند. 
نکاتی که در خرید آجر نسوز باید مد نظر گرفت 
هنگامی که تصمیم به خرید آجرهای نسوز در بازار گرفتید می بایست به این نکات دارای اهمیت در زمینه آجر نسوز توجه نمایید:
•    تقعر و تحدب آجرهای نسوز نباید دارای پیچیدگی باشد. 
•    استاندارد بودن ابعاد آجرهای نسوز 
•    نمک محلول در آجر نسوز باید کمتر از 2/0 درصد باشد. 
•    آجرهای نسوز نباید دارای لب پریدگی باشند. 
•    مقاومت در برابر یخ زدگی و شرایط جوی و رطوبت و دما های بالا داشته باشد. 
•    هرگز نباید ترک خوردگی از فاصله یک متری در زاویه 45 درجه در آجر نسوز دیده شود. 
•    دارای رنگ های متنوع و زیبا می باشند، که پس از اتمام کار نما جلوه ایی زیبا را خلق می کنند. 
•    جذب بسیار بالایی با ملات و سیمان دارد و هرگز از ساختمان نمی افتد و خطر سقوط این نوع مصالح از ساختمان یا سازه صفر خواهد بود. 
•    با این نوع آجرها، هر نوع طراحی را می توان اجرا نمود و هرگز محدودیت اندازه در محل نصب ندارد. 

موارد دیگر استفاده از آجرهای نسوز در معماری نوین 
علاوه بر مواردی که ذکر شد و همچنین مواردی که در نمای بیرونی ساختمان ها ذکر گردید، آجرهای نسوز موارد استفاده دیگری نیز دارند که در پوشش کف ساختمان ها و رستوران ها و آلاچیق ها نیز به کار گیری می شوند. استفاده از آن ها در این موارد به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر شرایط جوی و فرسایشی می باشد. استفاده از این آجرها، در مواردی که بیان گردید، موجبات استحکام یک بنا و یا یک سازه را فراهم می کند. همچنین از آن جا که این آجرها گرما را به سختی انتقال می دهند، بنابراین از هدر رفت و اتلاف انرژی پیشگیری می کنند. 
رنگ بندی آجرهای نسوز نما 
این آجرها، با تمامی ویژگی ها و مزیت هایی که دارند، تولید کنندگان آن ها، با توجه به سلیقه مشتریان خود تلاش نموده اند که در رنگ ها و طیف های متنوع و زیبا ساخته و تولید شوند و به بازار عرضه شوند. 
رنگ بندی این آجرها، طی فرآیندی در کوره و در طی حرارت بالا صورت می پذیرد. به این ترتیب که، آجرهای نسوز را به مرکز حرارت کوره نزدیک می کنند و رنگ تیره تری به خود می گیرند و آجرهای دور قرار گرفته شده از مرکز کوره، نیز رنگ های کمرنگ تری را به خود می گیرند. 
انواع آجر نسوز به لحاظ رنگ و نوع خاک 
به لحاظ رنگ و نوع خاک آجرهای نسوز دارای انواع و اقسامی هستند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم نمود. 
آجر نسوز قرمز یا سمیرم 
این نوع آجر که قرمز رنگ است، از نوعی خاک از معادن سمیرم تولید می شود و دمای پخت آن1120 درجه سانتی گراد می باشد و با بازی رنگ تیره و روشن داخل هر بسته به فروش میرسد.
آجر نسوز شاموتی 
شاموتی نوع خاک نسوز است که از معادن شهر طبس ایران گرفته می شود.این آجر در دمای 1270 درجه سانتی گراد می باشد و در دو کد شاموتی پرتقالی و نخودی به فروش می رسد. 
آجر نسوز مشکی و قهوه ایی 
باید اذعان داشت که برای تیرگی این نوع آجرها، از منگنز برای فراوری خاک استفاده می کنند که ماده ایی گران است و این آجرها گرانقیمت ترین نوع آجر نسوز به حساب می آید.  
آجر نسوز سفید 
جهت تولید این نوع آجرها، از خاک سنگ و خاک نسوز با ترکیب هر دو و ادغام آن ها استفاده می شود، که در دو رنگ سفید گرانیتی و سفید طوسی تولید می شود. 
آجر نسوز رستیک 
این نوع آجر یکی از زیبا ترین نوع آجرهای نسوز است که در دیزاین داخلی خانه ها رستوران ها و نمای داخلی و  بیرونی ساختمان ها مورد استفاده قرار میگیرد. آجر نسوز رستیک در رنگ های زیبایی که شامل 6 کد می باشد در مجموعه سهیل تولید می شود.
انواع آجر نسوز به لحاظ اندازه و ابعاد 
آجر نسوز پلاک 
آجر نسوز پلاک به شکل مکعب مستطیل در بازار موجود است. این نوع از آجر در ابعاد 30 در 7 در 7/2و  24 در 5/5 در7/2 تولید می شود.
آجر نسوز هلالی 
این نوع آجر نسوز به شکل منحنی می باشد. در دو سایز 7 * 5 *15 و 5/5 * 5 *15 تولید می شود.
آجر نسوز کف 
آجر نسوز کف که در کف ساختنمان ها به کار می رود در ابعاد 20 در 20 در 7/2 ، 10 در 10 در 7/2 سانتی متر ، 10 در 20 در 7/2 سانتی متری و یا ابعاد 20 در 40 در 7/2 سانتی مترتولید می شود.
نکته 
ضخامت های 5/5 هم برای کف در ابعاد 20 در 10 تولید می شود.
انواع رنگ های موجود در آجرهای نسوز 
رایج ترین و متداول ترین رنگ های موجود در آجرهای نسوز در بازار شامل رنگ های زیر می باشد. 
طرح آجرهای نسوز 
ابعاد و رنگ بندی آجر نسوز بسیار متنوع بوده و جذاب ترین آجرهای موجود در بازار است. آجرهای نسوز هر نوع سلیقه و نیاز مشتری را می تواند مرتفع سازد. علاوه بر تنوع در رنگ و ابعاد، این نوع آجرها دارای طرح های برجسته زیادی نیز هستند که زیبایی این نوع آجرها را دو چندان می کند. علاوه بر این، برای کسانی که آجرهای طرح دار سلیقه آنان نیست، طرح های ساده و زیبا نیز به وفور موجود است. 
 

105
اشتراک گذاری:
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade