افزودن محتوا...

میزان مصرف آجرنما در صنعت معماری ایران

آجرنما در انواع سنتی تا مدرن هنوز طرفداران خاص خود را دارد. با وجود تنوع دیوارپوش های سنگی، سرامیکی، آنتیک و غیره، هنوز هم متریال آجر در نمای بیرونی ساختمان ها کاربرد و محبوبیت خود را حفظ کرده است. میزان مصرف اجرنما بسته به نوع سبک کلاسیک، روستیک و حتی مدرن متفاوت است اما با این حال به دلیل تنوع زیاد در رنگ و جنس، قیمت مناسب، دسترس پذیری ساده و سریع و اصالت و حس نوستالژیک این متریال، باعث شده کماکان یکی از پرمصرف ترین متریال ها برای زیباسازی نمای ساختمان ها باشد. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.
 
میزان مصرف آجرنما در صنعت معماری همیشه رو به افزایش و همراه با خلاقیت و نوآوری در کاربرد بوده است


جایگاه آجر و استفاده از آن در صنعت معماری ایران از دیرباز تاکنون
قدمت استفاده از آجر به حدود ده هزار سال پیش می رسد که به عنوان متریال اصلی فضای داخلی و بیرونی استفاده می شده که امروزه با صنعتی شدن و پیشرفت تکنولوژی، متریال های مقاومتر آن را به کار می گیرند. میزان مصرف آجرنما حتی در معماری مدرن ایران نه تنها کمتر نشده بلکه تنوع بالای رنگ و انواع مختلف فشاری، ماشینی، سفالی، لعابی، ماسه آهکی، جوش، نسوز، دکوراتیو و غیره نشانه محبوبیت روزافزون و مصرف رو به افزایش آن است.
اجرنما که به شکل پلاک در ابعاد، مدل، طرح و رنگ و ترکیب با متریال های مختلف تولید می شوند، استحکام بالایی در برابر شرایط محیطی داشته و ماندگاری بالایی دارند. این موارد در کنار قیمت مناسب و دسترس پذیری عالی باعث شده میزان مصرف آجر در صنعت معماری ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد. 
شاید بهترین نمونه آجرنما را بتوان آجرهای نسوز دانست که مقاومت، ماندگاری و استحکام بسیار بالایی دارند و در عین حال تنوع رنگ آن باعث شده تا با انواع سبک دکوراسیون منازل و آپارتمان ها مثل کلاسیک، روستیک و مدرن و حتی لاکچری سازگاری داشته باشد. طبیعتا در چنین شرایطی معماران و سازندگان نیز راحتی و اطمینان بیشتری در استفاده از این متریال و کاهش هزینه های ساخت و ساز خواهند داشت.
جایگاه ثابت آجر در صنعت معماری ایران و تمرکز بر پرهیز از شلوغی و پیچیدگی های نمای ساختمان ها و گرایش مردم به حس نوستالژیک متریال آجر باعث شده تا اجرنما بیش از 60% نمای ساختمان مناطق مسکونی شهری را به خود اختصاص دهد. لازم به یادآوری نیست که در مناطق مسکونی هنوز هم از اجر برای پوشش نمای ساختمان ها، البته از نوع مقاومتر و پیشرفته امروزی استفاده می گردد.
 
آجرنما در صنعت معماری ایران جایگاه ویژه ای دارد


چرا میزان مصرف آجرنما در صنعت معماری ایران رو به افزایش است؟
شاید از خودتان پرسیده باشید که چرا با وجود متریال های دیگری مثل سنگ های آنتیک یا سنگ نما، ترمو وود و ورق های کامپوزیت، هنوز هم مصرف آجر در معماری ایران در سبک های مختلف رو به افزایش است؟ شاید بهتر باشد جواب این سؤال را در مزایای استفاده از اجرنما بررسی کنیم. 
شاید هم بهتر باشد از خودمان بپرسیم که آجرنما چه مزایا و ویژگی هایی دارد که با گذشت هزاران سال از اولین استفاده آجر در فضای بیرونی خانه ها، هنوز هم در معماری و ساختمان سازی استفاده می شود به حدی که به فضای داخلی هم راه پیدا کرده است. مزایایی که در ادامه بیان می کنیم مهمترین دلایل مصرف بالای آجرنما در صنعت معماری کشورمان می باشد:
•    رنگ ثابت: با توجه به اینکه در ساخت اغلب آجرها بیشتر از خاک معدنی و مقدار بسیار کمی از رنگ مصنوعی استفاده می شود، رنگی که مشاهده می کنید تا حد زیادی طبیعی و ذاتی است. پس بخاطر ثابت بودن رنگ آجرنما مخصوصا از نوع اجرنما نسوز در برابر شرایط محیطی و تابش مستقیم نور خورشید، در معماری ایران مصرف زیادی دارد. طبیعتا رنگ پریدگی متریال نمای ساختمان، آن را زشت و بی روح خواهد کرد.
•    ماندگاری زیاد: یکی دیگر از دلایل میزان مصرف بالای آجرنما در صنعت معماری ماندگاری بالای این نوع متریال است. در نتیجه هزینه های جانبی بابت تعمیرات کاهش شدید پیدا خواهد کرد. البته بد نیست برای ماندگاری بیشتر و جلوگیری از رسوخ عوامل محیطی، هر از گاهی آنها را تمیز کرد.
•    سازگاری با طبیعت: امروزه معماری جهان مخصوصا صنعت معماری ایران به سمتی گرایش پیدا کرده که متریال های سازگار با محیط زیست جایگاه ویژه ای دارند. آجرنما یکی از بهترین نمونه های آن است که می توانیم برای شما مثال بزنیم. چون آجر عمدتا از خاک رس و رنگ و متریال معدنی ساخته می شوند و در صورت تخریب قابل بازیافت و بازتولید هستند و برای ساخت هم ضربه و آسیبی به محیط زیست نمی زنند چون حداقل ضایعات و پسماند را دارند. به همین دلیل صنعت معماری در ایران به سمت استفاده هر چه بیشتر از اجرنما سوق پیدا کرده تا حدی که اخیرا به آجرنما سفید مجوز داده شده است.
•    مقرون به صرفه: یکی از عواملی که بر روی هزینه ساخت یا خرید ساختمان ها تأثیر می گذارد، نوع متریال مورد استفاده برای پوشش نمای ساختمان است. با وجود تمامی ویژگی های گفته شده بد نیست بدانید که آجرنما، از هر نوع متریال دیگری هزینه کمتری دارد و حتی آجرنما نسوز که نوع پیشرفته و گرانتری نسبت به انواع آجر می باشد، در مقایسه با سنگ به مراتب مقرون به صرفه تر است. در صنعت معماری هم پیمانکاران ساختمانی همیشه به دنبال مقاوم سازی و زیباسازی ساختمان با متریال های کم هزینه تر می باشند لذا طبیعتا میزان مصرف آجر هم افزایش پیدا کرده است.
 
ویژگی های متعدد آجرنما باعث مصرف رو به افزایش آن در صنعت معماری ایران شده است


اجرنما متریالی است که نگاه به آن حس نوستالژیک و پر از انرژی به بیننده منتقل می کند و این خاص سبک و معماری ایران است که باعث شهرت آن در جهان شده است.

101
اشتراک گذاری:
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade