افزودن محتوا...

ارزیابی عملکرد آجرهای نسوز

 

آجر نسوز به عنوان بهترین محصول مناسب برای پوشش دیوارها با درجه حرارت بالا می باشدمقاومت فشاری سرد ، انقباض ، از دست دادن احتراق از دیگر مزایای آجر نسوز است. برای کاربردهای حرارتی متوسط در کوره ها ، کوره ها و اجاق ها به غیر از نمای ساختمان نیز از آجر نسوز استفاده می شود.


در سال های گذشته در اغلب کشورهای جهان، استفاده از آجر نسوز در معماری و ساختمان سازی، با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی آن منطقه، توسعه یافته است. بیشتر معماران معتقدند که نماسازی ساختمان ها با استفاده از آجر نسوز بدون در نظر گرفتن شرایط اقلیمی مناطق مورد نظر، مورد پسند طراحان و سازندگان نخواهد بود.
 
ارتباط میان اجرنسوزنما و شرایط آب و هوایی مختلف، یک مسئله مهم  می باشد و رعایت آن در زمان اجرا نه تنها باعث محدودیت نمی شود، بلکه سبب اجرای صحیح آجر نسوز در نما  خواهد بود. ساختمان های موجود در تمام دنیا ، و ساختمان های موجود در معماری ایران، خود نشان دهنده  تطابق ساختمان ها با اقلیم های مختلف معماری است. استفاده از آجرنسوزنما در معماری ساختمان های مدرن، نشان دهنده ی این موضوع بوده، که علاوه بر دارا بودن زیبایی و شکوه، از خصوصیات استاندارد نیز برخوردار بوده و در تمام مناطق اقلیمی به کار گرفته می شوند.

 


طراحی و اجرای نمای اجرنسوز در خلق بناهای منحصر به فرد، خاص و چشم نواز در سطح شهرها، نقش بسزایی دارند. زمانی که اجر نسوز را در ساخت و ساز بناها به کار می گیرید، باید از سازگاری آن با شرایط آب و هوایی آن منطقه، و توانایی تحمل نسبی بر اثر عوامل مختلف، اطمینان حاصل فرمایید و برای حفظ پایداری آن ها تلاش کرده و اهمال نکنید.


استفاده از اجر نسوز نما در پروژه های ساخت و ساز شهرهای مختلف، علاوه بر اینکه دارای پایداری و کیفیت بالا، در برابر سرما، گرما، رطوبت و غیره می باشد، زیبایی و جلوه ی ظاهری آن را در نظر همگان حفظ می نماید. همچنین استفاده از اجر نسوز به عنوان کف فرش، پله سازی و محوطه سازی در تمام شرایط اقلیمی مناسب می باشد.


ما در  شهرها  با یک ساختمان روبه‌ رو نیستیم، در واقع هر ساختمان، جزئی از فضای شهری محسوب می‌شود که زشتی و یا زیبایی آن در منطقه تأثیرگذار است و زیبایی آن هماهنگ با سایر بناهای موجود در آن محیط می باشد. استفاده خلاقانه از انواع آجرهای نسوز به منظور دستیابی به اهداف زیباشناختی، عملکردی و اغلب هنری، در معماری ساختمان ها می باشد. نمای یک ساختمان همواره اولین عنصری است که مورد توجه همگان قرار می‌گیرد، بنابراین زیبایی جز جدایی ‌ناپذیر در صنعت ساخت و ساز می باشد.
 

 

آجر نسوز به طور گسترده در کوره های صنعتی آجر های نسوز محصولاتی هستند که با درجه حرارت بالا تولیدشده   مورد استفاده قرار می گیرد. آجر های نسوز مواد جامدی هستند که در هر شرایطی حتی در تماس با مایعات خورنده یا گازها می توانند در برابر درجه حرارت بالا مقاومت کرده و عملکرد فیزیکی خود را حفظ کنند. آجر نسوز برای تمام فرآیندهای درجه حرارت بالا، مانند تولید فلزات، سیمان، شیشه و سرامیک ها مورد استفاده است.


بر اساس یک بررسی کلی، بیشترین استفاده از مواد نسوز در سراسر جهان رس های نسوز (۴۶٪) و مواد نسوز مبتنی بر منیزیم (۲۶٪) است. رس های نسوز در طیف گسترده ای از کاربردها و صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، در حالی که نسوزهای منیزیم برای صنعت فولاد بسیار مهم هستند و در ساخت آجر نسوز برای کوره های فولاد از آن استفاده می شود. اگرچه در سراسر جهان درصد کمی از آجرها را تشکیل می‌دهد (۳٪)، اما به شدت با صنعت فولاد ضد زنگ مرتبط است، تا جایی که آجر نسوز  تا حد زیادی جایگزین آجرهای منیزیم-کروم می شود. آجر نسوز در اندازه ها و شکل های مختلف اکنون برای کاربردهای متنوع در دسترس هستند.
هدف اصلی از آجر نسوز که در داخل کوره های تولید صنعت فولاد و سیمان استفاده می شود، این است که گرمای حاصل از سوزاندن سوخت در کوره به حداقل برسد و همچنین اتلاف حرارت از کوره کاهش پیدا کند. بنابراین مهم است که این مواد خاصیت عایق بندی داشته باشند و بتوانند در برابر دماهای بالا مقاومت کنند. همچنین، آجرهای نسوز مورد استفاده در کوره نباید ماده ای را که با آن در تماس است آلوده کند.


 

76
اشتراک گذاری:
print



rating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade