آنچه در این مقاله می‌خوانید
  بهترین آجر در ساختمان سازی چیست؟

  بهترین آجر در ساختمان سازی چیست؟

  بهترین آجر در ساختمان سازی چیست؟| آجرهای ماندگار سهیل

  تاریخچه آجر نما نسوز:

  از جمله قدیمی­ترین مصالح مورد استفاده در ساخت نمای ساختمان، آجر نسوز است که در گذشته با عنوان آگر نیز شناخته می­شده است. در حدود 1800 سال است که بناهای آجری در ایران به مرحله ساخت و اسکان می­رسند.

  طاق کسری، ایوان مداین و چغازنبیل از نمونه بناهای تاریخی هستند که به وسیله آجر ساخته شده­اند. البته ناگفته نماند که در گذشته از آجر تنها برای ساخت بنا استفاده می­شده و عملا در نما کاربردی نداشته است. گذشت زمان و افزایش سطح اطلاعات عمومی افراد در زمینه ساخت ساز توانست به تدریج ساخت و استفاده از اجر نسوز را ترویج دهد. به  طوری که در ادامه تولید اجرنسوز در قالب­های متفاوت و انواع رنگبندی نیز گسترش یافت.

  با این اوصاف می­توان نتیجه گرفت که امروزه اجرنما نسوز به سبب استقامت بالا و تنوع زیاد، به عنوان یکی از پرکاربردترین وضروری­ترین مصالح در صنعت سازه و ساختمان سازی به حساب می­آید.

  تولید آجرنسوز:

  ترکیبات آجر نما نسوز شامل خاک چینی، خاک نسوز می­شود که برای تولید آن از مواد معدنی و فلزات نیز استفاده می­شود که درصد این ترکیبات می­تواند نقش بسزایی در کیفیت و میزان مرغوبیت آجر داشته باشد.

  قالب زدن آجر پس از ترکیب خاک چینی به همراه مواد معدنی و فلزات انجام می­شود، در ادامه ترکیب به دست آمده برای بازه زمانی طولانی در کوره­های مخصوص مورد حرارت قرار می­گیرد تا تحت این شرایط به طور کامل پخته شود و در نهایت خشک شود.

  البته ناگفته نماند که میزان حرارت کوره، جنس کوره و نوع ساخت آن نیز جزء عوامل موثر بر کیفیت آجر نما نسوز به شمار می­آیند. فاکتوری که علاوه بر کیفیت و ساختار در رنگ آجر نیز تاثیر می­گذارد، مربوط به ترکیب درصد مواد است؛ مشکی، قهوه­ای، قرمز، سفید و زرد رنگ­های تشکیل دهنده اجرنما نسوز هستند که با ترکیب درصدهای متفاوت آجرنسوز تولید می­شوند. نکته حائز اهمیت دیگری که باید در خصوص رنگ اجرنما ذکر شود این است که افزون بر درصد ترکیب مواد، نوع سوخت کوره و همینطور فاصله قالب از کوره هم در رنگ آجر ساخته شده، ایفای نقش می­کنند.

  ساختمان سازی با آجر

   

  آجر نما:

  همانطور که مستحضر هستید، اجر نسوز به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع اجر نما شناخته می­شود که از خاک چینی یا به عبارتی کائولن تولید می­شود و در حالت نرمال رنگ سفید دارد. البته جهت تولید اجرنما نسوز در رنگ­های دیگر از مقداری سیلیس و آلومینیوم در ترکیبات آن استفاده می­کنند که میزان این ترکیبات به تشکیل اجر نماهای ساختمان در رنگ­های نارنجی یا قرمز دلالت دارد.

  اجر نما نسوز به سبب ظاهر شیک، زیبا و ساده­ای که دارد می­تواند گزینه مناسبی برای نماهای ساختمان باشد و با وجود مقاومت دمایی بالایی که دارد قادر است استحکام فوق­العاده زیای را به سازه مورد نظر هدیه بدهد.

  آجر نما از انواع متعددی چون آجر رستیک، آجر رسی، آجر طرح چرم، آجر کف، آجر نما چوب، آجر لفتون، آجر قزاقی، آجر سفید نسوز و آجر نسوز قهوه­ای تشکیل می­شود که ترکیبات هر کدام بر اساس نوع کارایی آن­ها و کاربردی که از آن­ها انتظار می­رود، مشمول تفاوت است. بنابراین می­توان به صورت کلی به ذکر ویژگی­های آجر نسوز نما پرداخت.

      مشخصات آجر نسوز با کیفیت :

  • نمک و مواد شیمیایی مضر در ساخت اجرنما نسوز جایگاهی ندارند
  • در ساخت آجر نما مرغوب، زوایای 90 درجه، خطوط موازی، اندازه یکسان و عدم وجود شکستگی در اولویت است
  • اندازه و شکل یکسان در خرید آجر نما اهمیت دارد
  • پخت خوب و یکدست آجر به رنگ یکدست آن منتهی می­شود
  • عدم وجود سوراخ و ترک در سطح اجر مهم است
  • مقاومت بالایی در برابر جذب آب دارد
  • در برابر فشار و ضربه نیز مستحکم است
  • عدم تغییر رنگ با قرارگیری در برابر نور خورشید
  • وجود رنگبندی متنوع
  • وزن سبک

  با وجود تمام این مشخصات آجر نما نسوز سهیل به عنوان یکی از برندهای برتر اجر نسوز شناخته می­شود که تمام ویژگی­های لازم برای استفاده در نماهای ساختمان را دارا است و از سطح کیفیت بالا به همراه مرغوبیت زیادی برخوردار است.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر