آنچه در این مقاله می‌خوانید
  همه چیز درباره آجرنسوز نما

  همه چیز درباره آجرنسوز نما

  آجر نما های سهیل

  دلایل لزوم استفاده از آجرنسوز نما

  در دنیای امروز برای ماندگاری و حفظ ساختمان‌ها در مقابل سایش و یخبندان‌های مکرر و قابل استفاده در تمامی وضعیت‌های اقلیمی از آجرنسوز استفاده می‌شود. استفاده از آجرنسوز تنها به ساختمان‌سازی محدود نمی‌شود بلکه در اکثر صنایع مانند سیمان، فولاد، شیشه، روی، سرب و ... کاربرد دارد و در این صنایع از آجرنسوز برای کوره استفاده می‌شود. آجرهای نسوز تنها به مقاومت در برابر حرارت محدود نمی‌شوند، بلکه خواص دیگری نیز دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

   به تعویق انداختن:

  ✔️مقاومت در برابر شوک حرارتی

   ✔️مقاومت در برابر خوردگی

   ✔️مقاومت در برابر خوردگی

   ✔️مقاومت در برابر خوردگی

   ✔️آجرهای نسوز مقاوم در برابر سایش

  ✔️ترکیب و تجزیه‌وتحلیل شیمیایی و فاز

   ✔️تراکم و تخلخل

  ✔️تغییرات ابعادی و گرم شدن مجدد

   ✔️استحکام فشاری سرد

   ✔️استحکام خمشی گرم

  ✔️استحکام خمشی سرد

  ✔️رسانایی حرارتی

  ✔️انبساط حرارتی

   

   

  انواع آجرهای نسوز:

  آجرنسوز کروم اکسید کروم: حدود 95 درصد این نوع آجر را اکسید آلومینیوم و 5 درصد باقیمانده را اکسید کروم تشکیل می‌دهد. آجرنسوز اکسید کروم در داخل کوره بلند برای ذوب آهن استفاده می‌شود.

  آجرنسوز کونیوم: مقاومت حرارتی آجرنسوز زیرکونیومی خیلی زیاد است، به همین خاطر در کوره‌های ذوب شیشه و کوره‌های ذوب آهن آلومینیوم استفاده می‌گردد.

  آجرنسوز اکسید کروم: این نوع آجر در کوره‌های شیشه استفاده می‌شود و ۹۵ درصد آن را اکسید کروم تشکیل می‌دهد.

   آجرنسوز صنعتی: آجرنسوز صنعتی آجرهایی هستند که شکل متفاوتی دارند. این گونه آجرها به آجرهای کوره‌ای نیز معروف هستند. این نوع آجرها از نظر شکل ظاهری به دو دسته تقسیم می‌شوند. نمونه‌ای از این آجرها دارای ابعاد و شکل استاندارد هستند. این نوع آجرها مورد تائید اکثر سازندگان بوده و اکثر آن‌ها از این ابعاد برای تولید آجر استفاده می‌کنند.

   

   

  نمونه دیگری از این آجرهای نسوز صنعتی آجرهایی هستند که شکل متفاوتی دارند. این مدل از آجرها با استفاده از دستگاه پرس تهیه می‌شوند. برخی دیگر با اشکال متفاوت با استفاده از قالب‌گیری دستی تهیه می‌شوند.

  آجرنسوز سنتی: همان‌طور که می‌دانید، استفاده از آجر از گذشته مورد توجه طراحان و معماران ساختمان بوده است. در قدیم از این عنصر در طراحی نما و قسمت‌های مختلف استفاده می‌شد. امروزه هم از آجرهای سنتی در طراحی نما و همچنین دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود، چرا که بعضی‌ها طرفدار پرو پا قرص نماهای قدیمی و خاطره‌انگیز و سلیقه‌ی منحصربه‌فرد خودشان هستند.

   آجرنسوز دستی: نمونه دیگری از آجرهای نسوز، آجرنسوز دستی است که در ساختمان سازی مورد توجه است. از مزایای این نوع آجر می‌توان به مواردی مانند عدم ایجاد شوره سر، جذب کم آب، قابلیت ساخت بر اساس نیاز مشتری، مقاومت در برابر آتش، مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، عدم تغییر رنگ در برابر اشعه خورشید و قیمت اشاره کرد.

  نمای آجری | آجرهای ماندگار سهیل

  دیگر کاربرد آجرهای نسوز:

  صنعت سیمان: هودهای کوره، رنده، کوره‌های دوار، مبدل‌های حرارتی و کولرهای ماهواره‌ای.

  صنعت یکپارچه تولید فولاد: واگن‌های قطار، کوره بلند، بخاری، میکسرهای چدنی، جرثقیل ملاقه‌ای، کوره‌های برقی، مجموعه کوره‌های کک سازی.

  صنعت شیشه: حمام‌های قلع، ذوب کوره‌های شیشه‌ای توخالی و مسطح، ، کوره‌های آنیلینگ.

  صنایع فلزی: کوره‌های سرب، کوره حمام‌های قلع‌های ذوب مس، کوره‌های پخت آند، کوره‌های آلومینیوم، کوره‌های ریشه زایی پیریت، برج‌های ذوب.

  صنعت فولاد: کوره‌های عملیات حرارتی و پالایش، کوره‌های الکتریکی، مبدل‌ها، چاله‌ها، کوره‌های گاز زدایی، کوره‌های نورد برای تیرهای تحت فشار و متحرک.

  صنعت سرامیک: کوره‌های تونلی، کوره‌های محفظه‌ای، واگن‌ها.

  صنعت زباله: زباله سوز، کوره‌های بستر سیال برای زباله‌های شهری و صنعتی، اتاق‌های احتراق.

  صنایع پتروشیمی: کوره‌های بنزین، کوره‌های اتان و فرآیندهای مربوطه، دیگ‌های بخار، کوره‌های کراکینگ.

   

   

  صنایع مختلف: کوره‌های عمودی برای آهک، کوره‌های شفت عمودی، خشک‌کن‌های قند، مولدهای گاز داغ نیروگاه‌ها، کوره‌های قوس برای ریخته‌گری، کوره‌های دوار برای بخش‌های کاغذ، کوره‌های پخت و دودکش این آجرها ضد شوره هستند و جلبک بر روی آن‌ها تشکیل نمی‌شود. هیچ محدودیتی برای سطح اندازه این نوع آجر وجود ندارد. آجرنسوز مقاومت لازم را در مقابل انقباض، انبساط، ضربه، خراشیدگی و فرسایش دارد. جذب آب توسط این آجرها ناچیز است.

   

   در چیدمان آجرهای نسوز می‌توان از الگوهای مختلفی استفاده کرد و زیبایی سطح آن را دو چندان کرد. آجرهای نسوز دوستدار محیط زیست هستند و هیچ آسیبی به آن وارد نمی‌کنند. رنگ این آجرها ثابت است و نور مستقیم خورشید کیفیت رنگ آن‌ها را از بین نمی‌برد. آجرهای نسوز در برابر حرارت بالا و آتش به‌شدت مقاوم هستند. نصب این آجرها نیازی به استفاده از تجهیزات و یا ابزار خاصی ندارد. متریال آجرنسوز و تنوع بالای رنگ آن باعث شده تا با معماری ایرانی هماهنگی خوبی داشته باشد.

  نصب آجرنسوز

  آجرنسوز را می‌توان با ملات سیمان یا چسب، روی سطح مورد نظر کار کرد. استفاده از آجرهای نسوز با طرح‌های متنوع و ترکیب آن‌ها در کنار هم جلوه بسیار زیبایی به ظاهر ساختمان می‌بخشد.

   

  جمع‌بندی:

  در این مطلب سعی داشتیم آجر نما نسوز را به شما معرفی کنیم. درادامه به مزایای استفاده از این نوع مصالح اشاره کردیم. کابردهای مختلف آجرنما و آجرنسوز را معرفی کردیم. و در انتها کاربرد آن در صنایع مختلف و همچنین نحوه نصب آن‌ها را توضیح دادیم. امیدواریم مطالب مفید واقع بوده باشد.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر