آنچه در این مقاله می‌خوانید
  مقاومت آجر نسوز در برابر یخ زدگی در هوای برفی

  مقاومت آجر نسوز در برابر یخ زدگی در هوای برفی

  به کارگیری آجر نسوز در نما سازی ساختمان‌های مناطق کوهستانی

  شاید شما هم با نما آجری ساختمان در مناطق کوهستانی مواجه شده باشید که در آن‌ها از آجر نسوز بهره گرفته شده؛ اما علت این موضوع چیست و چرا استفاده از آجر نسوز در نما سازی ساختمان‌های موجود در مناطق کوهستانی، رواج دارد؟

  در حقیقت در مناطق کوهستانی که زمستان‌ها بسیار سرد است و حتی پاییز و بهار، دارای هوای نسبتا سردی هستند، اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که مطرح می‌شود، در مورد تلاش در جهت حفظ دما و جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی است. با این حساب، لازم است که از یک عایق حرارتی در راستای جلوگیری از نفوذ سرما بهره گرفته شود. بحث عایق سازی، به واسطه نمای ساختمان ممکن می‌شود.

  از این رو ایجاد یک نمای عایق حرارتی، می‌تواند همان راهکار ایده‌آل در جهت بهبود شرایط دمای ساختمان باشد. به همین دلیل از آجر نسوز بهره گرفته می‌شود که به خوبی می‌تواند سبب جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل شود. این موضوع سبب شده تا امروزه اغلب در مناطق سردسیر، از آجر نسوز جهت نما سازی بنا‌ها بهره گرفته شود.

  در رابطه با مناطقی با شرایط اقلیمی سرد به لحاظ نما سازی، باید گفت که شباهت بسیاری وجود دارد و تنها نقطه تمایز، در محل قرارگیری منبع حرارتی است. به طوری که در مناطقی با شرایط آب‌وهوای گرم‌ و خشک، منبع حرارتی در خارج از ساختمان است و هدف جلوگیری از نفوذ گرما و خروج سرمای داخل ساختمان است.

  این در حالی است که در مناطقی با شرایط آب‌وهوایی سرد و کوهستانی، منبع گرما داخل ساختمان است. به طوری که هدف جلوگیری از خروج گرمای داخل ساختمان به بیرون است. به همین دلیل گفته می‌شود که نمای آجری ساختمان در انواع آجر نسوز، می‌تواند به عنوان عایق عمل کند. در نتیجه به واسطه آجر نسوز مشکلی از بابت نفوذ انرژی گرما و یا خروج آن مطرح نیست. از این رو از آجر نسوز می‌توان هم برای اقلیم گرم و خشک و هم برای اقلیم کوهستانی بهره گرفت.

   

  ویژگی‌های آجر نسوز:

  جدا از بحث شرایط آب‌وهوایی و دلایلی که سبب انتخاب آجر نسوز برای ایجاد نمای ساختمانی می‌شود، خصوصیات و ویژگی‌هایی را می‌توان مطرح نمود که هر کدام در جایگاه خود، به نحوی سبب گزینش آجر نسوز برای نمای ساختمان می‌شوند. بنابراین، در ادامه به ارائه توضیحات بیشتری در رابطه با ویژگی‌های آجر نسوز، خواهیم پرداخت.

   

  1. ضدیخ زدگی نما :

  ضدیخ زدگی نما، در میان ویژگی‌های آجر نسوز جهت به کارگیری در مناطقی که کوهستانی هستند و جزء اقلیم سرد به حساب می‌آیند، قرار می‌گیرد. این خصوصیت می‌تواند از آسیب به نما در طولانی مدت جلوگیری کند. چرا که سرمای بیش از حد، برای نماهایی چون انواع سنگی، سبب کاهش طول عمر نما شده و آن را آسیب پذیر می‌کند.

  در نتیجه ویژگی‌ ضدیخ زدگی نما عاملی برای افزایش طول عمر آن محسوب می‌شود. به همین دلیل نماهایی که با استفاده از آجر نسوز ساخته می‌شوند، طول عمر بالایی دارند که حتی می‌توان چنین گفت که حاصل مقاومت آجر نسور نسبت به شرایط مختلف است.

   

  2. نصب محکم

  نما آجری ساختمان، در مقایسه با نماهای سنگی، نصب ساده و محکمی دارد. به طوری که نیازی به نگرانی از بابت کاهش استحکام اتصال و ریزش نما به دلیل شرایط آب‌هوایی سرد یا بارش‌های مداوم نیست. به همین دلیل نما سازی آجر نسوز می‌تواند حداکثر مقاومت را در برابر شرایط مختلف دمایی داشته باشد.

   

  3. جلوگیری از ایجاد ترک در دیوار

  از جمله دیگر خصوصیات و ویژگی‌هایی که در رابطه با آجر نسوز مطرح می‌شود، در مورد ایجاد انبساط و جلوگیری از ترک خوردن دیوار است. در حقیقت آجر نسوز، نه تنها کارکرد زیبایی و عایق محوری دارد، بلکه با هدف افزایش مقاومت سازه‌ هم عمل می‌کند. به طوری که استحکام مصالح ساختمانی، به واسطه آجر نسوز افزایش می‌یابد.

  این موضوع حتی عاملی برای استحکام ساختمان در صورت وقوع زلزله است. به طوری که تکان‌های ناشی از زلزله در ریشتر پایین، به واسطه انبساط اجزای بنا، خنثی می‌شود و آسیب کمتری به بنا وارد می‌شود. به همین دلیل این ویژگی در قالب یک مزیت قابل توصیف است.

   

  4. مقاوم در برابر اشعه خورشید و حرارت

  همانطور که از نام آجر نسوز پیداست، این آجر می‌تواند دمای بالا را تحمل کند و دچار فرسایش نشود. همین امر سبب می‌شود تا مدت زمان ماندگاری نما آجری ساختمان افزایش پیدا کند. به علاوه این نوع آجرهای ساختمانی، با تابش نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهند و به همین دلیل می‌توانند زیبایی خود را حفظ کنند.

   

  5. عایق صوتی

  عایق صوتی بودن و جلوگیری از نفوذ صدا، از جمله دیگر خصوصیاتی است که در رابطه با آجر نسوز مطرح می‌شود. در واقع این آجرها می‌توانند با افزایش تراکم مصالح، سبب عایق سازی ساختمان در برابر ورود و خروج صدا شوند.

  جدا از مواردی که تا کنون در مورد ویژگی‌های آجر نسوز مطرح شد، می‌توان خصوصیات و ویژگی‌های دیگری را مطرح نمود. به علاوه باید افزود که هر یک از این خصوصیات در جایگاه خود، می‌توانند در قالب مزایای به کارگیری نمای آجری ساختمان، قرار بگیرند.

  آجر نسوز نما سهیل مقاوم در برابر یخ زدگی

  در حالت کلی باید گفت که آجرهای نسوز، به علت ساختار مقاومی که در مقایسه با انواع سنگ‌های نما دارند، دوام و ماندگاری به مراتب بیشتری از خود نشان می‌دهند‌. به خصوص که مقاومت آجر نسوز در برابر شرایط دمایی پایین، این دسته از نماهای ساختمانی را به بهترین گزینه برای مناطق کوهستانی غرب و شمال غربی و اقلیم‌های خشک مرکزی نموده است.

  بنابراین اگر شما هم در اقلیم سرد و کوهستانی زندگی می‌کنید و به دنبال ایجاد یک نمای زیبا، عایق و در عین حال مقاوم هستید، نما آجری ساختمان با توجه به آنچه تا کنون مطرح شد، از جمله بهترین نماهایی است که می‌تواند سبب افزایش سطح مقاومت سازه ساختمانی و جلوگیری از نفوذ سرما شود.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر