آنچه در این مقاله می‌خوانید
  انتخاب آجر ریلی مدرن برای نما ساختمان!

  انتخاب آجر ریلی مدرن برای نما ساختمان!

  آجر ریلی چیست؟

  منظور از آجر ریلی آجر‌های ملاتی‌ای هستند که با شیار زدن به آن‌ها داخل سازه‌های فلزی نصب می‌شوند. این نوع آجرها قبل از اینکه پخته شوند، شکل داده شده و به صورت ریلی، نمایی از خطوط را به وجود می‌آورند. با توجه به ملاتی که در ساخت آجر ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کارایی آن منظورهای مختلفی پیدا می‌کند.

  همچنین باید افزود که علاوه بر بحث کارایی و ساختار، سازگاری هم جزء مولفه‌هایی است که در آجر ریلی مد نظر قرار گرفته شده است. به طوری که با در نظر گرفتن شرایط محیطی، این موضوع مطرح می‌شود.

  امروزه به دلایل مختلفی، آجرها به محبوب‌ترین ساختارهای نما سازی تبدیل شده‌اند. این موضوع می‌تواند حاصل ایده‌های جدید به وجود آمده برای آجر نما باشد. آجر ریلی هم در میان همین ایده‌های جدید قرار می‌گیرد. به علاوه، بحث نما سازی تنها به ساختمان‌های مسکونی انحصار پیدا نمی‌کند و می‌تواند برای انواع سازه‌ها چون ساختمان‌های اداری، شرکت‌ها، ساختمان‌های پزشکی و مغازه‌ها، نیاز به نما سازی را مطرح نمود تا ساختار موجهی پیدا کنند. همین مسئله گسترش نیازها‌، عاملی برای پیدایش انواع مدل‌ها و سبک‌های آجر نما بوده است.

   

  مزایای آجر ریلی برای نمای ساختمان :

  آجر ریلی برای نمای سازه‌های مختلف، می‌تواند مزایای متنوعی به لحاظ ویژگی‌های محیطی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین این مزایا، می‌توان به مواردی که در ادامه ذکر شده، اشاره کرد:

   

  •عایق حرارتی :

  از خصوصیات و ویژگی‌هایی که به تمامی آجرهای نسوز نسبت داده می‌شود، عایق بودن آن‌ها در برابر حرارت است. در واقع آجر ریلی می‌تواند برای شرایط مختلف دمایی، مانند عایق عمل کند و از نفوذ و یا خروج گرما جلوگیری کند. به طوری که در فصول سرد سال، آجر نما می‌تواند مانع خروج هوای گرم از داخل به بیرون شود و در مقابل در فصل تابستان، این مانع از بیرون بنا عمل می‌کند.

  به همین دلیل از نظر حفظ انرژی، آجر نما می‌تواند بهترین گزینه برای افراد باشد. به علاوه در این حالت دیگر خبری از محدودیت محیطی و آب‌وهوایی برای به کارگیری آجر نما نخواهد بود و مناطق گرمسیر و سردسیر، می‌توانند از این سبک نمای ساختمانی بهره بگیرند.

   

  •عایق صوتی :

  از دیگر قابلیت‌هایی که در رابطه با آجر نسوز مطرح می‌شود، عایق سازی در جنبه‌های صوتی است. در واقع باید چنین گفت که این قابلیت به ایزوله سازی بنا کمک کرده و به همین دلیل تحت عنوان مزیت قابل بحث و بررسی خواهد بود.

   

  •مقاومت بالا

  در بحث نمای ساختمانی، مسئله مقاومت از اهمیت بالایی برخوردار است. آجر ریلی و دیگر آجرهای نسوز، به دلیل نحوه اتصالی که دارند، می‌توانند به میزان مقاومت بنا بی‌افزایند. به کارگیری آجر نما می‌تواند این مقاومت را با افزودن ضخامت دیواره‌های بنا، تضمین کند.

  در رابطه با مقاومت باید افزود که این موضوع تنها منحصر به استقامت بنا نمی‌شود! بلکه عوامل مختلف محیطی را در بر می‌گیرد. آجر نسور در برابر باد، باران، اشعه‌های خورشیدی، سرما، گرما و دیگر مولفه‌های طبیعی، از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد.

  آجر_شیاردار-آجرهای ماندگار سهیل

  •ماندگاری بالا :

  با توجه به اینکه نمای ساختمان بیشتر از دیگر بخش‌های آن در معرض عوامل مختلف محیطی قرار می‌گیرد، ماندگاری و دوام آن، از جمله مهم‌ترین مسائلی است که مطرح می‌شود. همانطور که گفته شد، این ماندگاری حاصل مقاومتی است که آجر ریلی می‌تواند از خود در برابر شرایط مختلف بروز دهد. از این رو می‌توان گفت که آجرهای نسوز، می‌توانند مقرون‌به‌صرفه‌تر از گزینه‌های دیگر نما سازی باشند.

   

  •سهولت و سرعت در اجرا :

  از دیگر قابلیت‌ها و مزایایی که می‌توان در رابطه با آجر ریلی مطرح نمود، سهولت در اجرای این نوع نما است. در واقع نحوه اجرا به واسطه قالب‌های فلزی، عاملی برای تعریف بحث سهولت و سرعت است که در دیگر سبک‌های نما سازی، نمی‌توان آن را مشاهده کرد. البته باید افزود که سهولت و آسانی، غالبا برای ساختمان‌های مرتفع مطرح می‌شود.

   

  •بافت‌های متنوع و زیبا :

  آجرها می‌توانند با ایجاد بافت‌های مختلفی به ساختار ظاهری نمای بنا کمک کنند. این مسئله به لحاظ زیبایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. ساختمان‌هایی که نمای مدرن دارند،  به سبب ظاهر آجر نسوز، ظاهر متفاوتی پیدا می‌کنند. در واقع آجر ریلی، نمای مدرنی در مقابل دیگر نماهای آجری دارد.

   

  جدا از مواردی که تا اینجا در مورد آجر ریلی مطرح شد، خصوصیات مثبت و ویژگی‌های دیگه‌ای هم وجود دارند که هر کدام به نحوه متفاوتی در انتخاب و گزینش این سبک نمای ساختمان، کمک می‌کنند.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر