آنچه در این مقاله می‌خوانید
  میزان تاثیر قیمت بر کیفیت آجر نسوز

  میزان تاثیر قیمت بر کیفیت آجر نسوز

  عواملی که بر قیمت آجر نما نسوز تاثیر می­گذارند

  طبق چیزی که فهمیدیم قیمت آجر نما نسوز با کیفیت آن رابطه مستقیم دارد و می­توان ادعا کرد که هرچه قیمت یک نوع آجر بالاتر باشد، در صورت صداقت تولیدکننده، به احتمال زیاد کیفیت آن نیز مطلوب خواهد بود. عوامل متعددی وجود دارند که قیمت آجر نسوز بر اساس آن­ها در نوسان است؛ در واقع کم بودن یا ترکیبی بودن برخی از مواد در ساخت و تولید اجرنسوز است که سبب کیفیت آن را مختل می­کند. در ادامه می­خواهیم این عوامل را از نگاه یک تولیدکننده آجرنسوز مورد نقد قرار دهیم.

  خاک مورد استفاده

  نکته حائز اهمیت در خصوص تولید اجرنسوز، خاک معدن است. در واقع همه کارخانه­ها موظف هستند از خاک معدن با خلوص بالا برای آجرنسوز استفاده کنند. اما در این میان برخی از کارخانه به علت بالا بودن قیمت خاک خالص، برای اینکه بتوانند تعداد بیشتری از سنگ را تولید کنند، برخی از خاک­ها ناخالص و متفرقه مانند خاک رس را با خاک اصلی ترکیب می­کنند و در نتیجه این فرآیند از کیفیت آجر نما کاسته شده و قیمت آن نیز به همان نسبت کاهش پیدا می­کند.

  مدت زمان درجه حرارت کوره

  از اصول اولیه کیفیت آجر نسوز، بیشتر حرارت دیدن آن در کوره به شمار می­آید. همچنین به منظور تولید آجر نما نسوز بسته به نوع آن باید یک مدت زمان مشخص تعیین کرد تا آجر در کوره مغز پخت شود. به عنوان مثال یکی از انواع آجر نسوز که کیفیت بی­نظیری دارد، آجر قرمز انگلیسی تیره است که تولید آن ملزم به 1160 الی 1170 درجه حرارت است؛ برای اینکه حرارت مذکور به آجرنسوز برسد، حدود 57 ساعت زمان نیاز است. شاید فکر کنید که زمان یک فاکتور کم­هزینه است اما در واقع اشغال شدن کوره برای مدت زمان طولانی می­تواند از تعداد تولید بکاهد. برای همین هم قیمت آجرهایی حرارت کافی دریافت نکرده­اند، پایین است.

  میزان گاز مصرفی

  برای اینکه حرارت کافی به آجر نسوز برسد و به خوبی مغز پخت شود، گاز زیادی مورد نیاز است که استفاده از گاز برای مدت زمان طولان می­تواند هزینه بالایی را به دنبال داشته باشد؛ برای همین هم بعضی از کارخانه­ها در بازه زمانی مثلا 36 ساعته حرارت را بالا برده و به 1170 درجه می­رسانند، پس از آن کوره را فورا خاموش می­کنند. این فرآیند سبب می­شود که گاز کمتری در جریان حرارت دیدن آجر نما مورد استفاده قرار گیرد که در نتیجه قیمت نهایی آجرنسوز با در نظر گرفتن هزینه گاز مصرفی، کم­تر خواهد شد.

  فرآیند آماده­سازی خاک

  مواد اولیه و اصلی برای تولید اجرنسوز، خاک است که فرآیند آماده­سازی ان در کیفیت آجر نما نسوز از درجه اهمیتی بالایی برخوردار است. به همان میزانی که هزینه صرف می­شود تا خاک بهتر مخلوط شود، کیفیت آجرنسوز نیز بهتر خواهد بود.

  آسیاب خاک آماده­شده

  پودر شدن خاک آماده­شده در کیفیت آجر نسوز تاثیر بسیار زیادی دارد. اما فرآیند آسیاب کردن خاک ملزم به پرداخت هزینه است و از سوی دیگر تعویض و تعمیر قطعات داخلی آسیاب که به وسیله کادر فنی انجام می­شود نیز هزینه­بر است و در کیفیت آجر نسوز تاثیر می­گذارد.

  میزان قدرت پرس و تعداد ضربات پرس

  خاک آسیاب­شده یا پودرشده باید پرس شود و هرچه قدرت پرس و تعداد ضربات پرس بیشتر باشد، به همان میزان کیفیت آجر نیز بهتر و مطلوب­تر خواهد بود. لازم به ذکر است که این عامل نیز مشمول پرداخت هزینه می­شود که در نهایت کیفیت آجر حاصل بهتر خواهد بود.

  قالب آجر

  تعویض قالب آجر و تهیه قالب جدید می­تواند در کیفیت آجر تاثیر بسیار زیادی داشته باشد که این فرآیند نیز برای کارخانه هزینه زیادی را به ارمغان می­آورد.

  تعمیرات کوره

  انجام تعمیرات دوره­ای کوره و پرت انرژی متری می­تواند سبب تولید آجر با کیفیت شود. البته این تعمیرات بر روی هزینه و قیمت نهایی اجر نما تاثیر می­گذارند.

  تخلیه آجر پخته­شده و بسته بندی آن

  در صورتی که کل آجر تخلیه شده و بعد سرد شود و در مرحله بعد بسته بندی صورت بگیرد، آجر نسوز کیفیت خوبی خواهد داشت که هزینه زیادی را شامل می­شود و در نتیجه قیمت آجر گران­تر خواهد شد. همچنین نوع بسته بندی اجر نیز در قیمت آن تاثیرگذار است؛ در صورت حذف کارتن از بسته بندی و استفاده پلاستیک به صورت تنها، هزینه حاصل کم­تر خواهد شد.

   

  در نتیجه تمامی مواردی که ذکر شدند، می­توان به این نتیجه دست یافت که عوامل تولید آجر نسوز به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی قیمت نهایی آجر نما تاثیر می­گذارند و هرچه در انجام صحیح عوامل تولید دقت بیشتری به کار رود، به همان نسبت آجرنسوز بهتری نیز تولید خواهد شد. بنابراین قیمت آجر نما نسوز در کیفیت آن نقش مهمی را ایفا می­کند.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر