آنچه در این مقاله می‌خوانید
  فرآیند تولید آجر نسوز

  فرآیند تولید آجر نسوز

  مراحل تولید آجر نسوز ساختمان

  همان­طور که در ابتدا اشاره کردیم آجر نسوز ساختمان به عنوان یکی از مصالح ویژه در ساختمان ساختمان و نما کاربرد دارد که فرآیند تولید آن شامل موارد زیر است:

  • انتخاب مواد اولیه
  • مخلوط کردن مواد اولیه
  • شکل دهی به خمیر آجر نسوز
  • خشک کردن آجر
  • پخت آجر نسوز خشک شده
  • خنک کردن آجر نسوز شکل گرفته شده
  • برش زدن آجر نسوز ساختمان

   

  انتخاب مواد اولیه برای تولید آجر نسوز

  طبق چیزی که انتظار می­رود مواد اولیه برای تولید آجر نسوز ساختمان می­توانند متفاوت باشند و یا مقدار استفاده از هر نوع ماده در تولید آجر، لزوما یک مقدار مشخص نیست. انتخاب مواد اولیه به نوع آجر نسوز، مقدار و نسبت مواد اولیه بستگی دارد و متفاوت است. به عنوان مثال آجر نسوز به همراه پایه­های سیمانی به طور عمده از سیمان پرتلند، آهک، سیلیس و آلومینیایی که نوعی مواد پرکننده است، ساخته می­شود. در حالی که مواد مورد استفاده در تولید آجر نسوز ساختمان به صورت کلی شامل سیلیس، آلومینا، کائولن و مواد پایه ساختمانی هستند.

   

  مخلوط کردن مواد اولیه در تولید آجر نسوز ساختمان

  مرحله بعدی که برای فرآیند تولید آجر نسوز تعریف می­شود، مخلوط کردن مواد اولیه انتخاب شده به نسبت­های مشخص به شمار می­آید. این مرحله از فرآیند تولید انجام می­شود تا در نایت یک مخلوط همگن به وجود آید. مخلوط همگنی که ایجاد شده است به عنوان خمیر آجر نسوز ساختمان مورد شناسایی قرار می­گیرد.

   

  شکل دهی به خمیر آجر نسوز

  خمیر آجر نسوزی که از مرحله مخلوط کردن مواد اولیه به دست آمده است باید به شکل قالب­های مختلف و متنوعی ساخته شود. قالب­های آجر نسوز به صورت کلی دارای طرح و نقش کلی هستند یعنی این قالب­ها به ابعاد یک مستطیل باریک تولید می­شوند؛ چرا که ظاهر آجر از دیرباز یک شکل مشخص و واحد بوده است. ناگفته نماند که شکل دهی به خمیر آجر نسوز می­تواند روش­های مختلفی را نیز پوشش دهد. یعنی این روند یا با استفاده از ماشین­های فشاری یا دستی، قابل انجام است.

   

  خشک کردن آجر نسوز شکل گرفته شده

  آجرهای نسوزی که طی مراحل قبلی به نقطه شکل گرفتگی رسیده­اند باید خشک شوند. این آجرها پس از شکل­ دهی، به وسیله قالب­های آجر نسوز به سمت محیط با دمای بالا انتقال پیدا می­کنند تا فرآیند خشک شدن نیز تکمیل شود. جالب است بدانید که خشک کردن آجر نسوز شکل گرفته شده نیز می­تواند به وسیله دو روش انجام بگیرد. خشک کردن هوایی یا خشک کردن آجر در فرن. در خشک کردن هوایی باید آجر نسوز را در یک محیط داغ و خشک قرار دهند تا در ادامه آب موجود در آجرها کاملا تبخیر شده و در نتیجه خشک شود. در روش خشک کردن آجر در فرن باید قالب­های آجر نسوز برای مدتی در دمای بالا قرار دهند تا آب موجود در آن­ها تبخیر دهد و این محیط با دمای بالا یک فرن است. لازم به ذکر است که خشک کردن آجر نسوز شکل گرفته شده ممکن است مدت زمان زیادی به طول انجامد.

   

  پخت آجر نسوز خشک شده

  طبق چیزی که در بخش قبل گفتیم، یکی از مراحل خشک کردن آجر نسوز، قرار دادن آجرها در فرن است. در واقع به صورت کلی خشک کردن با قرار دادن آجرها در محیطی با دمای بالا انجام می­شود و قرار دادن آن­ها در فرن می­تواند به عنوان یک مرحله مجزا در فرآیند تولید آجر نسوز به شمار آید.

  برای پخت اجر نسوز خشک شده، آجرها را در فرن قرار می­دهند تا به مدت چند ساعت در دمای بسیار بالا اصطلاحا پخته شوند. در این مرحله به علت دمای بالای فرن، مواد اولیه که در تولید آجر به کار گرفته شده­اند، به یکدگیر پیوند می­خورند و به همین صورت آجر نسوز تشکیل می­شود. البته قابل بیان است که دمای پخت برای هر نوع آجر نسوز می­تواند بسته به مواد اولیه به کار برده شده و شرایط گوناگون اعم از نیازهای ساختمان، متفاوت باشد.

   

  خنک کردن آجر نسوز پخته شده

  یکی دیگر از مراحل تولید آجر نسوز ساختمان پس از پخت آجر، خنک کردن آجر نسوز ساختمان به شمار می­آید. در این مرحله آجرهای موجود را برای مدتی در یک محیط خنک با آب و هوای سرد رو به معتدل قرار می­دهند تا آجرها سرد شوند. این مرحله به منظور جلوگیری از ترک خوردن آجر نسوز انجام می­شود؛ چرا که گرم بودن آجرها و روبه­رو شدن آن­ها با سرمای لحظه­ای می­تواند منجر به شکستن پیوند مواد اولیه شود.

   

  برش زدن آجر نسوز ساختمان

  آخرین مرحله­ای که در فرآیند تولید آجر نسوز ساختمان مطرح می­شود، برش زدن آجر است. آجر نسوز را به اندازه­های مورد نیاز برش می­زنند تا برای استفاده به عنوان مصالح در ساخت ساختمان اماده باشند. برش زدن آجر می­تواند به صورت دستی یا با استفاده از ماشین­های خاص انجام بگیرد.

   

  در نهایت لازم است اشاره کنیم که کنترل کیفیت آجر نسوز ساختمان و انجام آزمایش­های مربوط به آن به منظور اطمینان از کاربرد و کارایی آجر نسوز، جزء ملزومات فرآیند تولید به حساب می­آید.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر