آنچه در این مقاله می‌خوانید
  مزایای استفاده از آجرنسوز در نمای ساختمان

  مزایای استفاده از آجرنسوز در نمای ساختمان

  مزایای استفاده از برای نما ساختمان | آجرهای ماندگار سهیل

  مزایای آجر نما نسوز

  آجر نما نسوز با توجه به فاکتورهای خاصی که طی فرایند ساخت آن لحاظ می‌شود، از مزایای متنوعی برخوردار است که هر کدام به نحوی در گزینش این نوع آجر موثر واقع می‌شوند. از جمله مهم‌ترین خصوصیات مثبتی که در رابطه با آجر نمای نسوز می‌توان مطرح نمود، مواردی هستند که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته شده‌اند؛ لازم به ذکر است که این موارد خود دلایلی برای انتخاب آجر نسوز به عنوان گزینه نماسازی ساختمان هستند.

   

  1. مقاومت حرارتی

  قطعا مسئله مهمی که در مورد سازه‌های مختلف تحت بررسی قرار می‌گیرد، مربوط به بحث مقاومت و توان تحمل بالایی است که در ازای فاکتورهای مختلف محیطی مطرح می‌شود. با توجه به اینکه آجر نما نسوز به واسطه مواد اولیه مقاومی چون خاک رس، شاموت، سیلیس و مواد شیمیایی مختلف ساخته می‌شود، دارای خاصیت ضدحریق بوده و به لحاظ دمایی از مقاومت بالایی برخوردار است.

  از طرفی هم باید افزود که این ترکیبات در دمای بالایی در کوره تحت حرارت قرار می‌گیرند و به این ترتیب از ساختار منسجم و فشرده‌ای برخوردار هستند. همین مسئله خود از دیگر فاکتورهای مقاومتی در رابطه با آجر نما نسوز به شمار می‌رود. به این ترتیب می‌توان گفت از جمله اصلی‌ترین خصوصیاتی که در رابطه با آجر نسوز نما مورد بررسی قرار می‌گیرد، مربوط به بحث مقاومت حرارتی بالای آن است.

  از این رو حتی در صورتی که آتش‌سوزی در داخل یا خارج ساختمان رخ دهد، از گسترش و انتشار آن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل این فاکتور در میان مولفه‌های ایمنی قابل بررسی خواهد بود‌. از جهتی هم لازم به ذکر است همین مسئله عایق سازی سبب می‌شود تا دما انتقال پیدا نکند. از این رو در فصول گرم سال هوای از خارج به داخل انتقال نمی‌یابد و در فصول سرد هم دمای گرم داخل ساختمان به خارج آن منتقل نمی‌شود. به همین دلیل می‌توان گفت که این سبک نماسازی بهترین گزینه ممکن برای شهرهایی با شرایط دمایی ویژه است.

   

  1. استحکام

  از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان در رابطه با آجر نما نسوز مورد بررسی قرار داد، استحکام بالایی است که این نوع نما می‌تواند برای ساختمان به همراه آورد. به‌ گونه‌ای که نیرو‌های افقی‌ای که به سبب وزن زیاد و تراکم بالای آجر نسوز، به زمین منتقل می‌شود، مقاومت سازه ساختمانی افزایش پیدا می‌کند. در واقع همین مسئله وزن بالای آجر نسوز نما، عاملی برای کنترل وزن دیواره‌های سازه و انتقال سنگینی این وزن به زمین است.

  به همین دلیل در صورت وقوع زلزله، لرزش‌ها تا حد زیادی کنترل می‌شوند و دیواره بنا به سبب تراکمی که به واسطه اتصال آجر نما به دست آورده است، دچار ریزش و آسیب نمی‌شود. از این رو باید گفت که این فاکتور هم در قالب امنیت مورد بررسی قرار می‌گیرد. زیرا ساختار مقاوم آجرها بر استحکام دیواره بنا افزوده و از آن‌ها مراقبت می‌کند.

   

  1. زیبایی

  فاکتور مهمی که شاید می‌توان گفت در وهله اول مورد بررسی قرار می‌گیرد، مربوط به بحث زیبایی و طراحی مناسبی است که یک سبک نماسازی می‌تواند در جلوه بیرونی ساختمان داشته باشد. از این رو آجر نمای ساختمان از بابت زیبایی‌ای که دارد، از محبوبیت بسیاری برخوردار است. به خصوص که این نوع آجرها در فرایند ساخت، به دلیل قرارگیری در معرض درجه‌های مختلف حرارت، در طیف رنگی متفاوتی ساخته می‌شوند، می‌توانند گزینه‌های مختلفی را برای افراد تعریف کنند.

  این طیف رنگی حتی به لحاظ نوع آجر نسوز هم قابل بررسی است. این رنگ‌ها شامل مواردی هستند که در ادامه نام برده شده:

  -آجر نسوز قرمز

  -آجر نسوز قهوه‌ای

  -آجر نسوز زرد

  -آجر نسوز نارنجی

  -آجر نسوز سفید

  -آجر نسوز خاکستری

  باید افزود که هر یک از این رنگ‌های ذکر شده با توجه به درجه حرارتی که آجر در کوره می‌بیند، در طیف‌های مختلفی وجود دارد. تنوع در رنگ‌های آجر نما نسوز سبب شده تا افراد بتوانند برای انواع ساختمان‌های مسکونی و تجاری، با نماهای مدرن و سنتی، از آجر نما نسوز بهره بگیرند.

  از طرفی هم انعطاف‌پذیری بالایی که آجر نما نسوز می‌تواند به همراه داشته باشد، خود عاملی برای تعریف زیبایی است که با سهولت همراه خواهد بود.

   

  1. طول عمر بالا

  فاکتور موثر دیگری که در قالب مزیت مورد بحث قرار می‌گیرد، مربوط به طول عمر بالایی است که آجر نما نسوز در مقایسه با دیگر شکل‌های نماسازی دارد‌. علت این موضوع هم مشخصا به دلیل ساختاری است که برای آجر نسوز تعریف می‌شود. در حقیقت مقاومت در برابر شرایط مختلف آب‌ و هوایی خود از مهم‌ترین عواملی است که سبب شده تا این آجرها از طول عمر بالایی برخوردار باشند. از این رو پارامترهایی چون تغییرات ناگهانی دما و یا سرما و گرمای بیش از حد، هیچکدام نمی‌توانند سبب آسیب به ساختار آجر نما نسوز شوند. به همین دلیل استفاده از آجر نسوز برای نمای ساختمان، خود می‌تواند به عنوان یک راهکار مقرون‌به‌صرفه مورد بررسی قرار بگیرد.

   

  1. محیط زیستی

  در ساختار آجر نسوز از مواد طبیعی بهره گرفته می‌شود که قابلیت بازگشت به طبیعت را دارند و آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کنند. از این رو استفاده از آجر نما نسوز، حتی به لحاظ اخلاقی هم مزایایی را به همراه دارد.

   

  در حالت کلی با توجه به اینکه نماسازی ساختمان امروزه اهمیت بسیاری نزد افراد پیدا کرده، به منظور برخورداری از مزایای ذکر شده، طبیعتا استفاده از آجر نسوز جهت ایجاد نمای ساختمان‌ها با کاربری مختلف، می‌تواند گزینه به مراتب مناسب‌تری باشد.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر