آنچه در این مقاله می‌خوانید
  آجر نما خشک و سرعت اجرای آن

  آجر نما خشک و سرعت اجرای آن

   

  نما خشک آجری چیست؟

  همان­طور که اشاره شد آجر نما خشک یک شیوه مدرنیزه و یا جدید برای اصول ساختمان سازی در خصوص نما و ساخت ساختمان­های مسکونی، تجاری و صنعتی به شمار می­آید که در آن آجرهای نازک به صورت عمودی و موازی با دیورا قرار می­گیرند. این آجرها به وسیله یک نوع ماده چسنده مانند چسب سیمانی به دیوار چسبیده می­شوند. البته لازم است که فضای بین دیوار و آجرها به وسیله یک نوع ماده عایق پر شود. در نهایت سطح خارجی دیوار از طریق یک لایه نهایی از مصالح دیگری، به طور مثال سیمان، سنگ، چوب یا حتی شیشه پوشانده خواهد شد.

  این تعریف ساده­ای بود که از نما خشک آجری بیان شد تا مفهوم آن برای عموم جا بیفتند. اما سوالی که در ادامه به وجود می­آید این است که چرا باید از این روش در ساخت ساختمان و نما استفاده کنیم و یا آجر نما خشک چه فوایدی را شامل می­شود؟..

   

  فواید و مزایای آجر نما خشک

  • سرعت بالا در اجرای پروژه به نسبت شیوه­های سنتی و قدیمی
  • کاهش هزینه و زمان به منظور نصب آجرها و اجرای دیوار
  • کاهش وزن دیوارها و در نتیجه کاهش هزینه حمل و نقل و جابجایی مصالح
  • کاهش پیدا کردن مصرف انرژی به وسیله ایجاد عایق حرارتی و صوتی در فضای خالی
  • طول عمر بالا، بازدهی عالی و نگهداری آسان­تر به سبب مقاومت بیشتر در مقابل رطوبت، آسیب دیدن و خوردگی و حشرات

   

  سرعت اجرا و خواص به کار گیری آجر نما خشک در ساخت ساختمان و نما

  طبق چیزی که تا این لحظه می­دانیم، آجر نما خشک برای دیوارهای خارجی ساختمان یا همان نما به کار گرفته می­شود که برای ساختمان ظاهری زیبا و طبیعی به ارمغان می­آورد. آجر نما خشک افزون بر مقاومت بالایی که دارد در مقابل رطوبت و حرارت بسیار مقاوم و مستحکم است. در حقیقت وزن کم­تری که این نوع نما به نسبت دیگر ساختارهای سنتی دارد سبب می­شود که نیاز آن­چنانی به بنای پایه و بنیاد قوی­تر نداشته باشد.

  با توجه به اینکه امنیت و استحکام در بحث ساخت و ساز ساختمان و نما بسیار پررنگ هستند، می­توان به این نتیجه دست یافت که امنیت، مقاومت و استحکامی که آجر نما خشک با خود به دنبال دارد به مراتب بهتر و پرکاربردتر از نمونه­های قدیمی است. چرا که اگر یک نما نتواند استحکام خود را حفظ کند، کوچک­ترین اتفاق می­تواند منجر به رخ دادن خرابی و ریزش یا شکسته شدن آجرها شود.

  یکی دیگر از مزایای مهم و بسیار مطرح آجر نما خشک، سرعت اجرای آن است. سرعت اجرای آجر نما خشک به سبب استفاده از قطعات آماده سازی شده در کارخانه بسیار بیشتر است. همچنین که این قطعات قابل حمل هستند و به علت وزن کم­تر دردسرهای حمل و نقل آجرهای سنگین را با خود به دنبال ندارند.

  در حالت کلی آجر نما خشک یا نما خشک آجری با وجود عدم نیاز به آجرهای سنگین وزن و ضخیم می­تواند در کاهش زمان انجام پروژه و همچنین مقرون به صرفه­تر شدن هزینه­ها و قیمت نقش سازنده و مهمی را ایفا کند.

  به عنوان مثال به منظور ساخت یک دیوار به وسیله روش سنتی آجری، نیاز است که در ابتدا آجرهای سنگین و ضخیم تولید شوند تا در ادامه بتوان برای ساخت دیوارها از آجرهای تولید شده استفاده به عمل آورد. البته وزن سنگین این آجرها می­تواند سرعت انجام پروژه را به میزان زیادی کاهش دهد. چرا که حمل و نقل این نوع از مصالح حتی با ابزارآلات و ماشین­های مخصوص نیز زمان بر و سخت است. در حالی که در اجرای روش آجر نما خشک، امکان حمل و نقل آجرها به راحتی و توسط کارگران وجود دارد. همین مورد می­تواند در تسریع انجام مراحل پروژه تاثیر شگرفی داشته باشد. به طوری که طبق ادعای مهندسین و متخصصین حوزه ساخت و ساز با استفاده و به کار بردن آجر نما خشک در ساخت نما می­توان تا 50 درصد در زمان ساخت و سرعت اجرای پروژه صرفه جویی کرد.

   

  در نهایت لازم است اشاره کنیم که هزینه ساخت به روش آجر نما خشک ممکن است کمی بیشتر از روش سنتی باشد. چرا که قطعات آجر نما خشک از ابتدا تولید شده­اند و به علت مدرن بودن کمی گران­تر هستند. اما با این حال به علت افزایش یافتن سرعت پروژه، چنین مشاهده می­شود که در قیمت کلی و نهایی پروژه نیز صرفه جویی به عمل خواهد آمد. در هر صورت نکته حائز اهمیت این است که کیفیت و مرغوبیت آجر نما خشک یا نما خشک آجری برای ساخت سازه خود دلیل محکمی برای رقابت با نمونه­های برتر و با کیفیت به شمار می­آید.

  دیدگاه‌ها
  نام
  ایمیل
  نظر