افزودن محتوا...

علت شوره زدگی آجر

علت شوره زدن آجر

مواد اولیه ای که آجر را از آن تهیه می‌کنند عموماً مواد معدنی هستند که در طبیعت یافت شده و استخراج می‌شوند.

این مواد معدنی در خود نمک هایی به صورت محلول دارند. این نمک ها اگر از مواد معدنی خارج نشود و یا در هنگام پخت از آجر خام به صورت گاز خارج نشود بعد از پخت آجر و به وسیله ی آب از ساختار مواد سازنده آن خارج می‌شود.


دلیل خروج این نمک ها این است که  پس از ورود آب به آجر پخته شده این نمک ها در آب حل شده و در هنگام تبخیر آب و خروج آن از آجر، به همراه آب به سطح آجر می‌آیند و در آنجا دیده می‌شوند.

در آجر های نسوز، به دلیل استفاده از مواد اولیه معدنی مرغوب تر و با خلوص بالاتر، و دمای پخت بیشتر، پدیده شوره زدگی دیده نمی‌شود.

وقتی که شوره بر روی نمای ساختمان ها ظاهر می شود، بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که  از آجر می باشد؛ در حالی که نمک های محلول شده در ملات ها، شن و آب به کار گرفته شده نیز ممکن است باعث ایجاد شوره شوند.

نقش ملات در ظاهر شدن شوره در نماها
از آشکارترین عواملی که باعث ایجاد شوره در نمای ساختمان ها می شود، ملات است. از آن جا که آجر از چهار جهت و گاهی از پنج جهت با ملات در تماس است، بیشترین درصد احتمال را در تشکیل شوره در نماها را دارد. زمانی که ملات مرطوب با آجر به کار برده می شود، رطوبت فراوان زمینه برای انتقال نمک های محلول از ملات به آجر را فراهم می کند. اگر درصد نمک های محلول در ملات ها قابل توجه باشد، به تناسب مقدار رطوبت انتقال یافته، نمک های محلول ملات به آجر منتقل می شوند.

 

1722
اشتراک گذاری:
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد
Copyright 2017 by Soheilbrick. | Designed By webcade